9 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

СТРАШНО:Официјално во градот Сан Паоло почнале да ги откопуваат стари гробови за да направат места за се повеќе умрени од корона вирус

Ситуацијата е толку лоша што починатите се погребуваат и ноќе…

Официјално во градот Сан Паоло почнале да ги откопуваат стари гробови за да направат места за се повеќе умрени од корона вирус, додека оваа бразилска мертопола бебележи рекорден број на погреби дневно.

Додека СЗО предупредува дека Бразил е во “критична ситуација“, гробарите работат со полна пареа каде што отвораат гробови на погребани луѓе пред повеќе години, пренесувајќи распаднати остатоци на други локации, создавајќи места за илјада луѓе кои дневно умираат од корона.

Бразил во средата регистрирал црн рекорд од 3869 починати во еден ден.

По број на починати од ковид, Бразил е на второ место после САД, со просек од околу 3000 починати и 75.500 нови случаи дневно.

Ситуацијата во Сан Паоло е толку лоша што гробарите почнале да погребуваат и ноќе.

Само во еден ден извршени се повеќе од 400 погреби и ако се продолжи бавното вакцинирање и непридржување на мерките, градот нема да има место каде да ги смести починатите, предупредуваат властите на Сан Поло.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести