14 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

Светот има помалку од една година пред првата генерација на вакцини COVID-19 да стане целосно неефикасна

Светот има помалку од една година пред првата генерација на вакцини COVID-19 да стане целосно неефикасна, велат светски познатите епидемиолози и вирусолози.

Нееднаквата вакцинација на популацијата на планетата ќе доведе до зголемен број на вирусни мутации, и ова ќе има многу негативно влијание врз заштитата обезбедена од постојните вакцини, како и врз коронавирусната болест.

Мрачната прогноза за само една година одмор што ни ја дадоа постојните вакцини не е мислење за ниту еден епидемиолошки параноид, туку дури и за две третини од најистакнатите експерти и научници од 28 земји – пренесува лондонски „Guardian“.

Две третини од 77 мислат така, а преостанатата третина е уште попесимистичка и смета дека имаме само девет месеци или помалку да излеземе со нови и помудри видови!

Постојано ниските стапки на вакцинација во многу земји ќе ја зголемат веројатноста за мутации кои се целосно отпорни на вакцините, велат 88 испитаници меѓу научниците кои работат во познати и реномирани институции како што се Џон Хопкинс, Јеил, Империјал колеџ или Универзитет во Единбург.

  • Нови мутации се случуваат секој ден. Понекогаш наоѓаат ниша што ги прави поспособни од нивните претходници. Овие варијанти на болеста можат поефикасно да го пренесат и избегнат човечкиот имунолошки одговор на претходните соеви, рече Грег Гонзалвес, професор по епидемиологија на Универзитетот Јеил. Ако целиот свет не е поделен, игралиштето за вирусот, според него, останува широко отворено за се повеќе и повеќе мутации за кои ќе бидат потребни многу посилни вакцини.

Според овој епидемиолог, оние што биле вакцинирани наскоро ќе мора да бидат повторно вакцинирани, а вакцините против mRNA како „Pfizer“ и „Modernа“ можат да играат значајна улога во тоа. Тие можат да се прилагодат на новите варијанти на вирусот многу побрзо од другите – во рок од неколку недели или месеци. Нивниот клучен недостаток е недостапноста и цената, што во голема мера ја намалува можноста најсиромашните да стигнат до нив.

Велика Британија и Соединетите Држави веќе вакцинираат една четвртина од населението со најмалку една доза и покрај тоа, тие имаат стотици милиони дози на залиха. Јужна Африка или Тајланд, пак сè уште немаат вакцинирано ниту еден процент од нивната популација. COVACS, глобална иницијатива за снабдување на вакцината во сиромашните земји, се очекува да обезбеди снабдување со вакцината на само 27 проценти од населението до крајот на оваа година, што е далеку под прагот од 70 проценти за стекнување колективен имунитет.

Многу сиромашни и помалку сиромашни земји планираат да го вакцинираат своето возрасно население до летото, но тоа ќе се постигне на неколку места во светот, иако селективната вакцинација само на некои области и слоеви на планетата е крајно опасна поради развојот на мутации. На глобалната трка против вирусот итно е потребен единствен глобален ритам, ако не сакаме да си дозволиме да нè совлада злобната болест.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести