10 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

20 ГОДИНИ ОД АПСЕЊЕТО НА СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЌ – Ексклузивни детали во ТВ серија (видео)

Половина година по демократските промени, владата предводена од Зоран Ѓинѓиќ го уапси поранешниот српски и југословенски претседател Слободан Милошевиќ на 1 април 2001 година.

Демократската опозиција на Србија дојде на власт по изборите одржани на 24 септември 2000 година и демонстрациите на 5 октомври истата година, на бранот ветувања дека ќе бидат истражени сите злоупотреби и злосторства извршени за време на владеењето на Слободан Милошевиќ, а нивните сторители дека ќе одговараат на суд.

Шест месеци по демократските промени, Управата за криминалистичка полиција поднесе кривична пријава против Милошевиќ поради основано сомнение дека сторил кривични дела злоупотреба на службената положба и здружување заради извршување кривични дела утврдени со федералниот закон.

Акцијата за апсење на Милошевиќ, кој се наоѓаше во вилата Мир во белградската населба Дедиње, започна на 30 март 2001 година.

Американската администрација и даде на српската влада рок до 31 март да го уапси Милошевиќ и да го екстрадира на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија по обвинението за воени злосторства на Косово на 22 мај 1999 година.

Сепак, поради собраните приврзаници на Милошевиќ внатре и надвор, меѓу кои имаше и вооружени лица, конфликтот меѓу полицијата и бригадата на гардата на југословенската армија што ја обезбедуваше куќата, акцијата за апсење траеше два дена.

За адвокатот Том Фил, престојот во Вила Мир бил „најдолгата ноќ во неговиот живот“, а другите политички актери во тоа време се сеќаваат точно каде биле за време на апсењето на Милошевиќ.

Милошевиќ беше однесен во Централниот затвор во Белград, каде што беше до 28 јуни истата година, кога беше екстрадиран во Трибуналот во Хаг.

Напишани се неколку книги за акцијата на апсење на Милошевиќ, а дваесет години по тој настан режисерот и сценарист Бојан Вулетиќ сними мини серија.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести