10 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

СТРАШНО: Измерена рекордно ниска температура -111 степени !

Високо над Тихиот океан во 2018 година, врв на колосална грмотевица се сруши до пеколно студена температура од -111 ° C (-167,8 ° F), што се верува дека е најстудената позната температура на облакот од невреме досега.

Температурата ја забележа сателитот на 29 декември 2018 година, бидејќи лебдеше над силните грмотевици што беснееле во југозападниот дел на Пацификот, приближно 400 километри (248 милји) јужно од островската држава Науру. Опишувајќи го откритието во новата студија објавена во списанието „Geophysical“, научниците од Националниот центар за набудување на Земјата во Велика Британија објаснуваат како настанала оваа рекордно ниска температура на облакот.

Температурите во атмосферата на Земјата генерално се намалуваат што повисоко одите. Во најнискиот дел од атмосферата на Земјата, тропосферата, температурата на воздухот може да достигне -90 ° C (-130 ° F) во тропските предели. Типично, бурите остануваат во тропосферата и можат да достигнат надморска височина од 18 километри. Како што добиваат надморска височина, тие стануваат сè повисоки, пред да се шири врвот на облакот и силните ветрови да го израмнат врвот на облакот во облик на наковална. Тие се познати како кумулонимбусни облаци, единствениот вид облак што може да произведе град, грмотевици и молњи.

Сепак, силните бури можат да го пробијат овој слој и да се издигнат во стратосферата, следниот слој во атмосферата. Познат како превртен врв, ова издаденост на куполата во долната стратосфера може да падне на уште пониски температури.

Во случај на оваа грмотевица со рекорди во 2018 година, врвовите на облаците достигнаа надморска височина од над 20,5 километри (12,8 милји), потопувајќи ги врвовите на нешто повеќе од -111 ° C (-167,8 ° F). За среќа, ова го документираа и инфрацрвени сензори на сателитот за следење на времето NOAA-20.

  • Оваа бура достигна невидена температура што ги поместува границите на она што сегашните сателитски сензори се способни да ги измерат, рече д-р Симон Горд, автор на студијата и истражувач на Одделот за физика и Националната опсерваторија на Земјата.

Загрижувачки е што научниците во последните години гледаат сè повеќе од овие супер студени бури. Климатските промени се чини сомнителни, но истражувачите сè уште не се сигурни што го предизвикува овој загрижувачки тренд.

  • Откривме дека овие навистина студени температури се чини дека се почести – со ист број на екстремно студени температури во последните 3 години како и 13 години претходно, д-р Горд. „Ова е важно, бидејќи бура со постудени облаци има тенденција да биде поекстремна и поопасна за луѓето на земјата поради град, молња и ветер. Сега мора да разбереме дали ова зголемување е последица на нашата промена на климата или „совршена бура“ од временските услови што произведе избувнување на екстремни грмотевици во последниве години.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести