10 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

НОВА ДОНАЦИЈА ОД СРБИЈА: 40.000 Спутник В доаѓаат во Македонија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 60-та седница ја разгледа и ја усвои Информацијата за донација од Република Србија на 40.000 дози „Спутник В“ вакцини против КОВИД-19 и го прифати текстот на договорот меѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Србија за соработка во областа на здравството за имунизација на населението против КОВИД-19.

Со овој договор е обезбедена донацијата од вкупно 40.000 дози „Спутник В“, од кои 20.000 дози од компонента 1 ќе бидат испорачани денеска, а останатите 20.000 дози од компонента 2 во наредниот период.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести