14 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

ИДНИНА Е ТУКА: Ова е новото вселенско летало (фото/видео)

Милијардерот Ричард Бенсон со најновиот вселенски брод на неговата компанија ја отвора вратата кон иднината.

Англискиот милијардер Ричард Бренсон го претстави најновиот вселенски брод на компанијата Вирџин Галактик наречен VSS Imagine.

Флотата на Вирџин Галакси е проширена откако доби трето летало. VSS Imagine е вселенски број изработен од материјал сличен на огледало и тој е дел од третата генерација вселенски бродови што ќе претставува основа за дизајнирање и производство на идните летала.

VSS Imagine е дизајниран да ја рефлектира околината, така што може да ја менува бојата и изгледот додека патува од Земјата до вселената.
Вирџин Галактик објави дека третата генерација вселенски бродови е дизајнирана со подобрени перформанси кога станува збор за одржување и фреквенција на летовите.

VSS Imagine покажува напредок во дизајнот и ефикасноста на производството.

Додека леталото се тестира на земја, Вирџин Галакси ќе работи на производство на друго вселенско летало од трета генерација наречено VSS Inspire.

Целта на Вирџин Галактик е 400 летови годишно околу космодромот.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести