14 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Едноставен трик со кој ќе ги натерате луѓето да се предомислат

Дали сакате да победувате во секоја дискусија и да ги натерате луѓето да се премислат. И не мора само во дискусија, туку и за многу животни работи, сакате да ги натерате да се предомислат, но не знаете како.

Психолозите често се занимаваат со тоа, но имало некои кои и пред нив тоа го правеле. Постојат техники за овие работ, а најстарата е од 17 век на францускиот математичар, филозоф и физичар, Блез Паскал, кој имал талент за психолошки науки.

Факт е дека тој го измислил најефективниот начин да направи друга личност да се предомисли.

– Кога сакаме да убедиме некого докажувајќи дека е длабоко греши, тогаш мора да се придржуваме до одредени тактики. Важно е да разбереме од кој агол другата личност го разгледува прашањето, вели Паскал.

Според него важно е да се препознае дека ако погледнете ги работите од неговиот агол, тој секако е во право.

Истовремено треба да се признае дека навистина не се разгледани сите агли и дека околу нив треба да се размисли, односно да дојдете до тоа никој да не загуби, на крајот на краиштата, ниедна личност на светот не може да ги види апсолутно сите страни.

Подобро е луѓето да ги убедуваат другите врз основа на нивниот аргумент отколку да ги наметнуваат своите мисли.

Едноставно кажано, Паскал сугерира дека пред да не се согласите со некого, прво да посочите дека тој е во право. И за таа личност да се предомисли, треба постепено да го натерате да дојде до тоа. И на таков начин што тие ќе имаат чувство дека сами дошле до овие нови мисли односно вашите мисли.

Артур Маркман, професор по психологија на Универзитетот во Тексас, целосно се согласува со Паскал, објаснува:

– Значи, со цел да се натера некој да се предомисли, првиот чекор е да го убедите дека е апсолутно во право. Ако веднаш започнете да ја убедувате другата страна дека прави грешка, првата реакција ќе биде: „Не сакам и не сакам да се согласам со тебе.

Но, ако го започнете разговорот со зборовите: „Се согласувам, твоите коментари се многу разумни, тогаш ќе и дадете сигнал на другата страна дека може да соработува со вас. И после тоа веќе можете да ги искажете своите мисли кои можат многу лесно да влезат во главата на спротивната страна.

Со други зборови, ако сакате да натерате некој да се предомисли, користете ја тајната на научникот Паскал, откриена пред 350 години.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести