10 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

ДОБИВТЕ ВАКВА ПОРАКА НА Whatsapp? НИКАКО НЕ ОДГОВАРАЈТЕ!

На популарната апликација за преписка се шири нова закана за безбедноста на вашите податоци.

Тоа е порака со која се бара корисниците да го „потврдат својот идентитет“ со испраќање на уникатен код со шест карактери – секако, тоа е обид за кражба на идентитет.

Корисниците на WhatsApp добија уште едно предупредување за безбедноста на профилот – популарна апликација шири пораки со барање да „потврдат дека се луѓе“, а како што објавија од порталот WABetaInfo, никогаш не треба да одговарате на таа порака.

  • Потврдете дека сте човечко суштество со испраќање на кодот што го добивте, или вашиот профил ќе биде избришана до утре, гласи порака што е многу опасна за вашиот уред.

Facebook не ја испраќа оваа порака, а многумина ги предупредуваат корисниците да вклучат автентикација со два фактори за да бидат што е можно посигурни.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести