6 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

БИЛ ГЕЈТС ОБЈАСНУВА ПЕТ РАБОТИ ЗА НОВИТЕ КОРОНА СОЕВИ

Варијантите на вирусот се неизбежни, вели Бил Гејтс, кој се надева дека следниот пат човештвото ќе биде подготвено навреме да ги забележи.

Милијардерот и филантроп Бил Гејтс на својот блог се осврна на проблемот со новите видови на коронавируси и претстави пет работи што луѓето треба да ги знаат за да разберат како овие варијанти дополнително го комплицираат текот на пандемијата.

Покрај неговите забелешки на блогот, Гејтс објави и видео во кое посочува дека човештвото направи многу напредок во решавањето на пандемијата на новиот коронавирус, но дека неговите нови варијанти може да го загрозат сето она што е постигнато досега.

1. Ако некогаш сте примиле вакцина против грип, веќе сте имале варијанта на вирусот
Гејтс повторува нешто што научната заедница го зборува веќе некое време, а тоа е дека вирусите постојано се развиваат и дека нивните варијанти не се необичен феномен, иако изгледаат застрашувачки.

Способноста на вирусот на грип да мутира брзо е исто така причина што секоја година имаме нова вакцина против грип. Вакцината мора да се менува годишно за да се следи промената на вирусите.

Гејтс исто така истакнува дека целта на вирусот е единствена – да се размножува и секој пат кога ќе влезе во ќелија, тој го измамува следејќи ги упатствата во својата РНК со цел да направи повеќе копии од тој вирус.

  • Кога ќелијата реплицира вирус, таа мора да ги копира овие упатства. Ако некогаш сте имале час за брзо пишување на училиште, знаете колку е тешко да напишете нешто без грешка. Кодот за вирусот што предизвикува COVID-19 е долг околу 30 000 букви. Ова претставува многу можности за грешка, а тоа е она што често се случува со коронавирусот, вели Гејтс.

Но, додава тој, одвреме-навреме се случува промена што овозможува вирусот полесно да ги зарази луѓето или да го избегне човечкиот имунитет. Кога таков променет вирус ќе започне да се шири низ популацијата, тогаш се појавува нова варијанта, односно вирус.

2. Гледаме дека истите мутации постојано се појавуваат. Можеби тоа е добра вест
Додека вирусот на грип брзо мутира, другите вируси го прават тоа побавно, а SARS-CoV-2 припаѓа на само побавен логор. Гејтс вели дека новиот коронавирус мутира двапати побавно од вирусот на грип.

Иако се чини дека постојано се појавуваат нови мутации, Гејтс вели дека тоа е резултат на моментално големата циркулација на вирусот во светот.

  • Штом бројките паднат, мислам дека ќе видиме нови варијанти поретко, вели Гејтс.
  • Најзабележителните мутации на новиот коронавирус се случија на истиот дел, на неговиот шилест протеин, што е клучот за неговото пренесување, посочува тој.
  • Ако тој протеин малку се промени, може поефикасно да се поврзе со клетката или имунитетниот систем ќе биде потежок за напад, но ако се промени премногу, тогаш нема да може да влезе во клетката и да ја исполни единствената цел – репродукција, објасни Гејтс.

Неговиот ограничен капацитет за промена може да објасни зошто гледаме исти мутации во различни делови на светот, отколку повеќе уникатни мутации. И британската и јужноафриканската варијанта се развија одделно, но ги делат истите мутации.

Некои експерти веруваат дека можеби веќе сме ги виделе најзагрижувачките мутации за кои е способен вирусот. Но, COVID-19 веќе не изненади досега, и може да го направи тоа повторно, предупредува Гејтс.

3. Вирусот се менува, но патот до крајот на пандемијата останува ист
Гејтс наведува дека добрата вест е дека вакцините што моментално се во оптек спречуваат развој на тешка форма на болеста, дури и од нови варијанти на вирусот.

  •  Големото прашање сега е дали е потребно да се усоврши вакцината за да се насочат кон нови варијанти. Компаниите веќе работат на модифицирани вакцини кои може да се појават на пазарот за неколку месеци, доколку се појави потреба, рече Гејтс.

Тој смета дека дотогаш треба да продолжи спроведувањето на најдобрите епидемиолошки практики досега, а најдобриот начин да се запрат новите варијанти е целосно запирање на преносот на вирусот.

  • Ако останеме одговорни за физичко дистанцирање, носење маски и вакцинации, ќе ја завршиме пандемијата многу порано, рече Гејтс.

4. Новите варијанти само ја нагласуваат важноста на достапноста на вакцините насекаде во светот
COVID-19 е закана насекаде во светот. Ова важи и за оригиналниот вирус и за неговите варијанти, вели Гејтс, додавајќи дека колку подолго циркулира вирусот, толку се поголеми шансите за еволуција и развој на нови начини за борба против болеста.

  • Ако не ја донесеме вакцината на секој агол на планетата, ќе мора да живееме со можност да се појави многу поопасен вид на вирус, па дури и нова варијанта што би била целосно имуна на сегашните вакцини, предупреди Гејтс .

Гејтс во својот блог се осврна и на програмата Ковач во која учествува и неговата фондација и чија цел е најсиромашните земји да примаат вакцини и ги повика богатите да се приклучат на иницијативата со цел светот да се бори против круната како што поскоро.

5. Следниот пат кога ќе можеме да бидеме поподготвени
Варијантите на вирусот се неизбежни, рече Гејтс и изрази надеж дека следниот пат разликата ќе ја направи поголема подготвеност на човештвото да ги забележи навреме.

  • Генетското секвенционирање со подобар надзор на болеста ќе биде клучно … Научниците треба рано да направат систематски пристап кон варијантите на самото место. Некои експерти сметаат дека е потребно да се следат најмалку пет проценти од сите тестирани примероци за да се добие точна слика за тоа како патогенот мутира, иако тоа само по себе нема да биде доволно, рече Гејтс.
  • Алатките што сега ги воведуваме за следење на варијантите во оваа пандемија ќе се покажат вредни откако најлошото од COVID-19 е зад нас. Преваленцата на секвенционирање треба да стане дел од секој план за подготовка против нова пандемија, смета Гејтс.

На крајот, тој заклучува дека нема сомнение дека новите варијанти ја комплицираат борбата против пандемијата и напорот да се заврши што е можно побрзо. Гејтс смета дека е потребно да се остане буден откако ќе помине пандемијата, а дотогаш е најдобро, за лична заштита, да се следат јавните епидемиолошки мерки и да се вакцинираат.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести