14 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Преместен гробот на Ѓорѓе Балашевиќ

Поминати се четириесет дена од смрта на Ѓорѓе Балашевиќ, а неговото гробно место е поместено за десетина метри подалеку.

После 40 дена од смрта на Ѓорѓе Балаѓевиќ, кој е погребан на 21 февруари во кругот на своето семејство а на погребот присуствувал градоначалникот на Нови Сад Милош Вучевиќ и градоначалникот на Љубљана Зоран Јанковиќ

Почитувачите на Балашевиќ вчера отишле да му одадат почит на починатиот уметник, четириесет дена од неговата смрт, можеле да се уверат дека гробот на Балашевиќ не е на местото каде што бил погребан на 21 февруари.

Имено, гробното место на панонскиот морнар поместено е десетина метри подалеку, во сенка на четинари.
Покрај името на покојникот се наоѓа православен крст како и стих од неговите песни “Портрет на мојот живот“: “Без црна бела не би вредела“.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести