7 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

ВИСТИНСКИ СУПЕР-ХЕРОЈИ: Млади французи спасија семејство во Нант на необичен начин (видео)

Група млади луѓе во францускиот град Нант помогнаа да се спаси семејство од пожар во станбена зграда.

Тие ѝ помогнаа на една двојка да излезе од станот на третиот кат со качување по зградата во неделата попладне.

Беа поставени душеци во подножјето на зградата, врз која беше фрлено бебе, кое потоа беше пренесено во болница во критична состојба, но се опоравува, објави ВВС.

Еден од младите момци кои учествувале во спасувањето, Тамид, изјави за веб-страницата „Uest-Frans“ дека одлуката да се фрли бебето од балконот било последното можно решение додека од зградата во областа Ботиер во Нант се кревал чад.

Пожарот се проширил на уште неколку станови во зградата и пожарникарите спасиле уште неколку лица.

Кенза Зекар, водачот на локалната младинска организација „Bjan-etr e solidarite Pej de la Loar“, за ВВС изјави дека организирала спасување на семејството додека другите граѓани чекале да пристигне противпожарната служба.

  • Нејзиниот сопруг беше меѓу младите мажи кои се искачија на зградата за да им помогнат на своите родители да се спасат, рече таа.

Нејзината организација сега бара тројцата млади момчиња кои учествувале во спасувањето, кои биле сите мигранти, да добијат службени документи и сместување.

Беше испратена и интернет-петиција до францускиот претседател Емануел Макрон, во која се повикува на признавање на хероите од Ботиер.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести