11 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Серија А одби тв договор со САД вреден 263 милиони евра

Одамна се знае дека најголемите пари во фудбалскиот бизнис во моментов доаѓаат од телевизиските права. Истите вредат милијарди во буквална смисла, па зделките од ваков вид се склопуваат на највисоко ниво.

Инфорацијата од Италија денеска вели дека водството на Серија А,  ја одби понудата од 263 милиони евра (310 милиони американски долари) од американскиот „Comcast ‘SKY“ за емитување на некои од најдобрите фудбалски натпревари во Италија во следните три сезони.  Овој потег ќе го отвори патот за започнување на нова тендерска постапка за пакетот, кој вклучува права за пренос на три од десетте натпревари во секое коло од италијанскиот шампионат. 

sportmedia.mk

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести