6 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

РАСТА ЕМОТИВНО РАСКАЖА ЗА ДЕНОВИТЕ ПОМИНАТИ ВО ЗАТВОР: Една ќелија делевме 12 притвореници..

Раперот Стефан Ѓуриќ Раста откри како изгледале неговите денови во затвор по скоро четири месеци поминати во притвор и договор за признавање на вина за нелегално поседување дрога, врз основа на што беше осуден на една година домашен притвор.

“Тоа воопшто не е пријатна работа, тоа се поправни установи, вие сте врзани за ќелија. Овие неприродни услови даваат насоки за што да размислите, а потоа времето ќе помине. Јас секогаш ги ценев малите работи, но ме отвори за најмалите работи. Го сменив мојот тек на размислување. Имав одлична екипа, се дружевме и имав добар однос со командирите, не можам да кажам дека се сеќавам на нешто темно, тоа е нешто поучно во животот. Најимпресивната тежина ме остави. Многу се здебелив, тежам близу 100 килограми што никогаш сум ги имал. Сакам да јадам добро, таму подготвував што можам, различна храна за моите 12 затвореници и мене . Ние споделивме една ќелија. Судбините се различни и има неверојатни приказни и многу ситуации што не може ни да се замислат. На крајот на краиштата, сите сме обврзани со една работа, а тоа е да живееме без оглед на условите, да имаме чиста просторија, се справивме со тоа. Апсолутно немаше кавга, не дозволивме никаква да се случува “, вели раперот за„ Курир.рс “и додава:

“Напишав цел албум и многу песни за други. Ова се само работи што ги снимам и ќе дојдат кај одредена личност, пејач. Работев многу на албумот 321, околу блокот и просторијата каде што бев, ја поврзува целата приказна откако дојдов и заминав, сите песни имаат приказна. Имав многу време и немав притисоци и слично. Тоа ми помогна да се концентрирам на музиката. Секој имаше многу разбирање за тоа што го создавав, па имав можност да пишувам. Секако пеев таму. Беше смешно што беа горди што сум тука. Ми дадоа мир да пишувам. Многу го слушав „Адио аморе“., во таа ситуација главата работи 300 на час, иако не се случуваат многу работи. Размислувате за љубов, постапки … Бев со момче кое мина 23 години во затвор, тој има 40 години и како дете помина во затвори, и гледате дека тоа не е лоша душа, тоа е една од суровостите од сето тоа, такви приказни и се потажни “-раскажа Раста.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести