spot_img
10 C
Skopje
сабота, мај 15, 2021
spot_img

Поранешниот украински фудбалер Василиј Василенко, осуден е во Русија на 12 години затвор за шпионажа

Поранешниот украински фудбалер Василиј Василенко, осуден е во Русија на 12 години затвор за шпионажа. Тој планираше да проследи делови од системот за противвоздушна одбрана Ѕ-300 до украинскиот конгломерат „Ukroboronprom“, соопшти денеска Руската федерална служба за безбедност (FSB).

Утврдено е дека Василенко собирал доверливи воени информации во врска со руските вооружени сили, што може да и наштети на националната безбедност доколку бидат предадени на друга држава, се вели во соопштението.

На крајот на 2019 година, Василенко беше уапсен од офицери на FSB при примање делови од системот за воздушна одбрана Ѕ-300 за државниот конзорциум „Ukroboronprom“.

Читај Следно

10,364FansLike
2,319SubscribersSubscribe
spot_img

Најнови Вести