11 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Откриена е нова верзија на коронавирусот „двоен мутант“ од примероци собрани во Индија

Откриена е нова верзија на коронавирусот „двоен мутант“ од примероци собрани во Индија. Здравствените експерти таму проверуваат дали варијантата во која две мутации се комбинираат во ист вирус е позаразна, смртоносна и поотпорна на вакцини, пишува ВВС.

Како и сите вируси, SARS-CoV-2 се пренесува од една на друга личност. Мутациите на вирусот се чести, а повеќето од нив се незначителни и не предизвикуваат никакви промени во нивната способност за пренесување или сериозна инфекција. Сепак, некои мутации, како што е британскиот или јужноафриканскиот вид, можат да го направат вирусот позаразен, а во некои случаи и повеќе смртоносен.

Вирусологот Шахид Џамеил објасни дека „двојната мутација во клучните области на скокот на протеини од коронавирус може да ги зголеми горенаведените ризици и да овозможи вирусот да избега од имунолошкиот систем“. Протеинскиот скок е дел што вирусот го користи за да навлезе во човечките клетки.

Индиската влада објави дека ги анализира примероците собрани од сојузната држава Махараштра во западна Индија со цел да се утврди зголемувањето на учеството на примероците со мутации E484K и L452R. Ако вирусот мутира на „вистински начин“, тогаш тој може повторно да зарази некој што веќе се опоравил од COVID-19, пишува BBC. Но, научниците велат дека реинфекциите ќе бидат многу лесни во споредба со примарните инфекции кај луѓето кои биле вакцинирани или веќе се опоравиле од COVID-19.

Но, ако вирусот може да користи реинфекција за ширење, според вирусологот д-р Џеремаја Камил од Центарот за здравствени науки на Универзитетот во Луизијана Шревепорт, луѓето од најранливите групи се изложени на ризик од сериозни болести затоа што вирусот може да се движи „низ стадото“ да ги достигне.

Д-р Камил верува дека за разлика од некои други верзии, овој нов индиски коронавирус „двоен мутант“ веројатно нема да биде поубиствен или заразен, но тој забележува дека се потребни повеќе податоци за да бидат сигурни.

  • Сега е крајно вообичаено да се забележат повеќе двојни мутации, дури и само на врвот на протеините, објасни др. Камил, истакнувајќи дека само британскиот вид има девет мутации на тој врв.

Откако индиските истражувачи ќе ги споделат своите податоци во базата на податоци GISAID (Global Initiative to Share All Coronavirus Data), ќе може да се утврди дали „двојниот мутант“ припаѓа на истата лоза со мутацијата на вирусот пронајдена во Велика Британија или оваа комбинација на мутациите се случиле независно, како што е случај со бразилските и јужноафриканските соеви.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести