10 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

НАУКАТА ДОКАЖА: Специјален ген не прави чуствителни на КОВИД

Некои генетски предиспозиции се „виновни“ за фактот дека кај некои луѓе со COVID-19 се развиваат тешки форми на инфекција, потврди истражувањето на италијански научници, чии резултати се објавени во весник наменет за медицинскиот персонал на „Popular Science“.

Научниците своето истражување го темелеа на примерок од 1.700.000 податоци зачувани во „COVID-19 Host Genetics Initiative“, која вклучува 143 истражувачки центри од целиот свет.

Меѓу испитуваните примероци биле и оние на 7.000 луѓе кои развиле тешки форми на коронавирусна инфекција.

Значењето на ова истражување е тоа што ќе им овозможи на научниците и медицинскиот персонал да го предвидат текот на болеста на заразените и соодветно да преземат мерки или да препишат третман.

Претходните истражувања потврдија дека мажите со други болести од кои страдаат пациентите, и постарите пациенти полесно страдаат од потешки форми на COVID-19

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести