11 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

ГЕРМАНЦИТЕ ЗБУНЕТИ: Короната им ги наполни сметките – еве за што станува збор

На прв поглед, економската криза поради короната има парадоксална последица – многу германски граѓани имаат значително повеќе пари на своите сметки отколку пред една година. И – нема крај на повидок. Односно, не се предвидува краткорочен пресврт – во насока на поголема потрошувачка.

  • Според податоците на Бундесбанк, од јануари 2020 година до јануари 2021 година, депозитите на приватните домаќинства во банките се зголемија за 182 милијарди и сега изнесуваат 1,73 трилиони евра, објави статистиката на „Тagesschau“ во март месечниот извештај.
  • Во својата последна економска прогноза, институтот „Ifo“ со седиште во Минхен проценува дека заштедите во 2020 година се 100 милијарди евра – и претпоставува дека таа сума ќе продолжи да расте во првиот квартал.
  • Мислам дека до средината на годината ќе имаме слична ситуација како минатата“, вели Јирген Грос, претседател на здружението GVB, чадор организација на банките „Volks“ и „Raiffeisen“ во Баварија, како што објави „Тagesschau“.

Во центарот на Келн своевремено имало експозитура на „Deutsche Bank“. Сега ја нема, како и многу други гранки. И банкоматите исчезнуваат … Парите може да се подигнат во многу супермаркети.

Покрај тоа, за време на пандемијата значително помалку луѓе подигнаа готовина од банкоматите.

  • Како резултат на корона кризата, побарувачката за готовина на нашите машини е намалена за 75 проценти, рече за „Welt am Sonntag“ Керстен Тројанус, извршен директор на операторот на банкоматите IC Cash.

Околу 1.000 од 5.000 банкомати на овој оператор во Германија се веќе затворени, а 200 до 300 се целосно демонтирани.

Банките, исто така, забележаа значителен пад на побарувачката за готовина, пишува весникот. Во „CommerzBank“, на пример, велат:

  • Во изминатите дванаесет месеци видовме просечен пад на побарувачката за готовина од десет и 15 проценти.

Минатата пролет, штедилниците изјавија краткорочен напад врз банкоматите. Некои потрошувачи првично стравуваа дека можеби нема да има доволно готовина за време на пандемијата. Кога нивните сомневања се покажаа како неосновани, побарувачката за готовина се врати во нормала, заклучува„Welt am Sonntag“

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести