14 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

СТРАШНО: Пристигнува супер-сој на Корона вирусот кој можеби ќе биде отпорен на вакцини!?

Германскиот министер без ресор Хелгер Браун предупредува на опасноста од „супер сој“, кој може да биде имун на вакцините против вирусот корона.

Во интервју за „Der Bildе“, Браун, кој по професија е доктор, оцени дека Германија во моментов е во најопасната фаза на пандемијата.

  • За жал, сите стравови се остварија. Третиот бран има потенцијал да биде полош од првиот, затоа што е предизвикан од позаразна мутација. Следната недела тие ќе одлучат дали наскоро ќе можеме да ја ставиме пандемијата под контрола инфекции, постои зголемена опасност следната мутација да биде имуна на вакцината , објасни тој.

Раното олеснување на мерките може, вели тој, да ги загрози шансите за нормално лето.

Браун очекува дека состојбата ќе се подобри во мај, со напредокот во вакцинацијата и почетокот на потоплата сезона.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести