10 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Оваа мобилна апликација споделува најмногу ваши податоци

Во истражувањето на компанијата „pCloud,“ кое се занимава со складирање на податоци „во облак“, Instagram е најинвазивната апликација што корисниците ја користат секој ден.

Таа апликација на Facebook, според истражувањето, споделува неверојатни 79% од личните информации на корисниците со други компании, вклучувајќи информации за купување, лични информации и историја на прелистување.

Исто така, користи 86% од податоците за да им покаже на корисниците релевантни реклами во име на другите и да продава повеќе производи од Instagram или Facebook групи.

Во однос на инвазивноста, според тој извештај, Facebook е на второ место, додека апликациите Signal, Clubhouse и Netflix не ги споделуваат тие податоци со трети лица или воопшто не ги користат за маркетинг.

„PCloud“ ги консолидираше податоците засновани на нова политика за приватност во Apple App Store, а нивното последно истражување сугерира дека Instagram и Facebook споделуваат најголем дел од своите кориснички податоци со независни компании и ги користат многу за нивните маркетинг активности.

  • Не е ни чудо што вашата храна има толку многу промовирана содржина. Со повеќе од милијарда активни корисници месечно, загрижувачки е што Instagram е центар за споделување на толку многу кориснички податоци што не им се познати, се вели во објавата на блогот на компанијата.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести