11 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

НАСА ОТКРИ ДАЛИ ЗЕМЈАТА ЌЕ БИДЕ ПОГОДЕНА ОД АСТЕРОИД

Жителите на планетата Земја може да здивнат, бидејќи американската вселенска агенција НАСА потврди дека планетата Земја е „сигурна“ најмалку 100 години од астероид.

НАСА го сметаше астероидот „Апофис“ во 2004 година, за најопасен за Земјата.

Порано прогнозите беа дека може да помине астероид помеѓу 2029 и 2036 година, а подоцна овие предвидувања се исклучени, пренесе Би-Би-Си.

Извесна закана остана за 2068 година, а сега и таа закана е отфрлена од НАСА.

„Ударот во 2068 година повеќе не е во можност, а нашите пресметки не покажуваат ризик од удар најмалку 100 години“, рече Давид Фарнокиа од Центарот за истражување на објекти во близината на Земјата во лабораторијата на НАСА.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести