6 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

СТРАШНО: Гола жена паднала во шахта и три дена плачела додека ја извадиле (фото)

Пивото е пијалок кој го конзумираат голем број луѓе. А што е тоа што после испиено пиво не опушта и расположува, а не е само алкохол, следи во продолжение на текстот.

Пивото опушта, но не само поради алкохолот, туку поради уште една состојка од пивскиот слад, хордеин, кој го активира центарот за наградување во нашиот мозок слично како допамини.

Студија на германски научници покажала дека хордеинот може да биде одговорен за подигање на расположението така што го активира клучниот допамински рецептор.

Тие тврдат дека хордеинот на мозокот делува слично како хормон на среќа (серотонин) и дека хордеинот и допаминот стимулираат т.н. допамиски рецептор Д2 во мозокот.

Можели количината на хордеин во пиво да произведе ефект на центарот на наградување.
Досагашните резултати упатуваат на тоа дека хордеинот би можел наголемо да допринесе во подобрување на расположението на лицето кое конзумира пиво.

– За чуство на опуштеност и добра воља одговорна е комбинацијата на алкохол и хордеин – смета научничката Моника Пишестридер, една од авторите на истражувањата. Потсетува дека сличен ефект на мозокот е дека хордеинот има салосолинол, состојка во чоколадото. Пишестридер вели дека на добрата воља на поединци не влијае само една состојка во храната и пијалокот.

Имено станува збор за комбинација на супстанција. На пример, кога станува за грицките, како чипс, окинувачи на добрата воља се маснотии и јаглено хидрати. Но научниците предупредуваат дека алкохол има и спротиво, депресивно делување и дека може да ги поремети мислите, равнотежата, па дури и менталното здравје.

Вишокот на алкохол може да биде многу штетен.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести