7 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

РИКЕР: Заедно сме во НАТО, едно семејство, иста иднина! САД стојат покрај вас за подобра иднина

Заедно сме во НАТО. Едно семејство, иста иднина. Да се стане дел од оваа Алијанса, С. Македонија ја сигнализираше својата посветеност да придонесува кон глобаната безбедност и демонстрираше ефикасност на политиката на отворени врати на НАТО. Сега, кога С. Македонија има место на масата како членка на најмоќната светска воена Алијанса ние очекуваме дека тоа ќе го искористите за да придонесете кон овој сојуз.

Ова денеска преку видео порака го порача помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Рикер, честитајќи ја првата годишнина од членството во НАТО наМакедонија.

– Пред една година на 27 март и покрај смртноносната пандемија која ги разори земјите ширум светот, стоев заедно со вршителот на должност на Амбасадата на С. Македонија, Вилма Петковска тука во Стејт департментот во Вашингтон, кога земјата го депонираше инструментот за пристапување во НАТО, и тогаш ве поздравивме како 30-ти НАТО сојузник, вели Рикер.

Тој упати честитки по повод првата годишнина во НАТО до претседателот Стево Пендаровски, до премиерот Зоран Заев и, како што рече, до сите граѓани во С. Македонија за ова огромно достигнување кое беше стратешка цел уште од 1999 година кога вашата земја одлучи да стане полноправна членка на НАТО.

Рикер наведе дека пристапувањето кон НАТО значи обврзување кон глобалната безбедност и вредности и оти сојузниците на НАТО работат рамо до рамо со своите партнери да ја промовираат и одржат таа безбедност и да ги координираат стратешките одбранбени напори.

– Во развојот на Агендата на НАТО 2030, сојузниците на НАТО препознаваат идни закани и предизвици за безбедноста на Алијансата, што доаѓаат од најразлични правци – климатски промени, кибер безбедноста, борба против тероризмот, особено во Авганистан и Ирак, енергетска безбедност и други предизвици со кои заедно се соочуваме. Заканите доаѓаат и од новите технологии, авторитарни режими, или од пораст на екстремизмот и тероризмот. С. Македонија можеби е добро позиционирана да понуди размена на искуства и експертиза, којашто ќе помогне за колективната безбедност. Очекуваме дека ќе продолжите да распоредувате свои трупи и да ги поддржувате мисиите на НАТО и ќе ги поканите сојузниците да вежбаат на вашиот полигон Криволак, рече Рикер.

Тој додаде оти САД ја охрабруваат земјава да го искористи својот глас и на политичко ниво, да споделува искуства и да работи во духот на солидарноста.

– САД ја реафирмира својата посветеност на евроатланстаката интеграција на С. Македонија. Ја поздравуваме одлуката на Европската Унија да отвори преговори со С. Македонија во март минатата година, што уследи како признание за значајниот напредок што го остваривте во имплементација на реформите потребни за членство во ЕУ и за попросперитетно општество. Ги поздравувам напорите на премиерот Заев, вицепремиерот Димитров, министерот за надворешни работи Османи и на сите граѓани на С. Македонија за да ја постигнат оваа цел, рече Рикер.

Американскиот дипломат подвлече дека какви и предизвици да стојат на патот, САД стојат покрај С. Македонија во нејзините напори да изгради подобра иднина.

– Членството во ЕУ ќе ја зголеми регионалната стабилност и политичката и економска поврзаност со Европа и ќе го зацврсти трансатлансткото партнерство. Вашите напори и вашата храбра дипломатија која се виде преку Преспа, заедно со вашата посветеност и добрососедските односи придонесуваат да ја обликувате иднината на регионот на Западен Балкан, истакна Рикер.

Помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија потсети и дека оваа година исто така се одбележуваат 25 години од дипломатските односи меѓу САД и С. Македонија.

– Оваа година ги славиме достигнувањата што нашите две земји ги направија во изминатите 25 години. Со нетрпение очекувам да видам што ќе направиме и во следние 25 години, порача Рикер во видео-пораката по повод првата годишнина од членството на С. Македонија во НАТО.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести