4 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

SpaceX на Елон Маске слета на Марс многу порано од 2030 година

Илон Маск не ги крие своите буквално космички амбиции. Шефот на Space X неодамна фрли камче во градината на Европската вселенска агенција, тврдејќи дека решенијата подготвени од ЕСА се застарени и дека ракетите на неговата компанија ќе слетаат на Марс долго пред 2030 година.

Вселенската трка кон Месечината и Марс зема замав, но денес со сигурност може да се каже дека Европа ќе биде доста позади на опашката. Ова е случај со Маск, кој отворено го коментираше неодамнешното соопштение на Европската вселенска агенција во врска со иницијативата за дизајнирање ракетни системи за меѓуѕвездено патување за 2030-2050 година.

Маск се осврна на овие извештаи во два записи на Twitter.

  • Тие целат премногу ниско. Само ракетите што може да се користат повеќе ќе се сметаат во оваа трка. Сите други решенија ќе изгледаат како двокрилци против млазни авиони, пишува милијардерот.
  • „SpaceX“ ќе се спушти на Марс долго пред 2030 година. Најголемиот предизвик е всушност изградбата на самоодржливата база „Alfa“ на Марс, пишува Маск во следната објава.

Дали планот на Маск звучи нереално? Очигледно не. „SpaceX“ редовно напредува во работата со вселенското летало „Starship“ и во овој момент има многу индикации дека Маск ќе биде првиот што ќе изведува редовни летови кон Црвената планета. Можеби и со луѓе во меѓуѕвездениот брод.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести