6 C
Skopje
сабота, април 17, 2021
spot_img

Израел одобри спреј за нос што спречува ширење на Ковид-19

Израел и Нов Зеланд издадоа привремено одобрение за продажба на спреј за нос на азотен оксид (NONS) од страна на биотехнолошката компанија „SaNOtize Research and Development“, што може да помогне да се спречи пренесувањето на коронавирус, објави компанијата денес.

Производството на спрејот наречен „Enovid“ започна во Израел во соработка со партнерската компанија на „SaNOtize“, „Nextar Chempharma Solutions Ltd “и се очекува производот да се најде во продажба на лето.

Во Нов Зеланд, „SaNOtize“ регистрираше спреј за нос со одобрение од регулаторната агенција на Нов Зеланд, Органот за безбедност на лекови и медицински производи, што му овозможува на производителот веднаш да го дистрибуира и продава производот без рецепт, објави компанијата со седиште во Ванкувер.

NONS треба да ги заштити корисниците од вируси кои влегуваат во организмот преку горниот респираторен тракт.

Сепак, Министерството за здравство на Нов Зеланд објави дека сè уште не го одобрило производот за употреба како антивирусен спреј за нос.

Крис Милер, водечки научник во „SaNOtize“, рече дека нивната формула за азотен оксид за човечка употреба е дизајнирана да „уништи вируси во горниот респираторен тракт, спречувајќи ги да инкубираат и да се шират во белите дробови“.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести