8 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Здравствената заштита во Германија ја достигна границата – Лоши прогнози од министерот

Здравствениот систем на Германија, најразвиената земја во Европа, го достигна лимитот, а министерот за здравство Јенс Спан (CDU) издаде сериозно предупредување дека здравствениот систем може да биде во целосен колапс во април.

Бројките се зголемуваат, а неодамна се забележани значително повеќе случаи на корона кај деца. Во исто време, повиците за отворање и опуштање стануваат сè погласни. Сојузниот министер за здравство Јенс Спан предупреди дека германскиот здравствен систем наскоро ќе биде преоптоварен над сите свои граници, доколку бројот на инфекции продолжи да расте.

  • Во моментов, бројките растат пребрзо, а варијантите на вируси ја прават ситуацијата особено опасна. Ако ова продолжи, ризикуваме нашиот здравствен систем да ги достигне своите граници во текот на април, рече Спан во Берлин во петокот.

Претседателот на институтот Роберт Кох, Лотар Филер вели дека има „јасни сигнали“ дека третиот корона бран што сега започнал „може да стане уште полош од првите два бран. Филер го даде ова предупредување на заедничката прес-конференција со Шпанија.

  • Земјата мора да биде подготвена за фактот дека бројот на заразени нагло ќе се зголеми, дека клиниките ќе бидат преоптоварени и многу луѓе ќе умрат. Ако не преземеме масовни контрамерки веднаш, последиците ќе бидат сериозни, нагласи Спан препорачувајќи им на граѓаните да ги намалат контактите.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести