9 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Вистински бунт на Медитеранскиот остров, доста им е од корона и карантин

Само тука и таму неколку знаци на живот на аеродромот во Палма де Мајорка. Сè уште нема вистинска туристичка атмосфера.

Мајорка целосно се подготвува за пристигнување на голем број туристи и покрај пандемијата. А, тоа значи строго почитување на строгите хигиенски мерки, како што е постојано носење маска. Смирено пред невремето затоа што досега пристигнаа само неколку туристи, пишува Дојче веле.

Верена и Стефан Имхок полетаа со еден од првите авиони од Германија што полета повторно. Тие се надеваат на пауза од заклучувањето дома. Тие се среќни што се тука, но во исто време се и малку исплашени.

  • Имаше ситуации што нè направија непријатно, како на пример летање. Дали туркањето 150 луѓе во мал простор е навистина безбедно, иако сите сме тестирани. Но, на крајот ова беше можност да се тргнеме од сето тоа и секој одлучува за самите дали ќе ризикуваат или не, рече Имхок.

Бројот на заразени лица на Мајорка е мал и населението би сакало да остане така.
Хотелските соби редовно се дезинфицираат. Директорката на хотелот RIU, Тина Ферер очекува гостите да се однесуваат правилно и да проверат дали вирусот не се шири.

  • Сигурно ќе биде најтешко да се контролира хотелскиот бар. На гостите им е дозволено да ги соблечат маските само за да испијат голтка пијалок. Мораме да се осигураме дека маските секогаш се враќаат уредно на лицето, изјави Ферер за ДВ.

Мајорка е силно погодена од пандемијата. Многу островјани останаа без работа. Една третина од населението во моментов живее под прагот на сиромаштијата. Но, многумина сè уште се скептични во врска со враќањето на туристите на овој шпански остров кој живее од туризам.

  • Ние мора да живееме со сите овие ограничувања, а во исто време тие го отвораат островот за туристи, рече еден Шпанец. Мило ми е што се враќаат. Ми недостигаа, додаде друг. Секако дека треба да ја заживееме економијата. Со оглед на големиот број на заразени лица во Германија, попрво би чекале лето, додаде трет.

И покрај мрачното време, Верена и Стефан не жалат што решија да го поминат одморот на Мајорка. Конечно, тие дојдоа овде да се опуштат, а не да се забавуваат.
А, вистинските забави по кои е познат овој остров сигурно ќе треба да почекаат долго.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести