7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

СКАНДАЛ: Меган Маркл и принцот Хари се роднини!? (фото)

Принцот Хари и Меган не престануваат да бидат во центарот на јавноста. Покрај сите детали од нивните животи, сега се појави уште една луда теорија. Имено, британските новинари открија дека станува збор за наводни далечни роднини од 15 век.

Поврзаноста на Меган со кралското семејство потекнува од предок на нејзиниот татко Томас Маркл, снимател награден со Еми, од страната на неговата мајка.

Навистина, нивното геолошко потекло може да се пронајде до Англичанецот Ралф Боус, кој е предок на Меган од пред 15 генерации.

Меган, наводно, е директен потомок на англискиот крал Едвард Трети, а таа и Хари се братучеди од 17-та генерација. Пораснал е во палатата Кенсингтон и е син на принцот од Велс и внук на кралицата Елизабета Втора.

Тој беше висок шериф во округот Дурам, чие семејно седиште беше замокот Стрателам со големи имоти. Неговата внука Бриџит Боус стана сопруга на Џон Хуси од Доркинг во Сири. Неговиот внук, Кристофер Хуси, се пресели во Америка во 1632 година, помагајќи да се најде Нантакет во Масачусетс, семејна линија што на крајот ќе доведе до Меган. Имотот Боус и замокот Стрателам продолжија да се пренесуваат од чичкото на Бриџит преку низа машки наследници.

Неколку века подоцна, започна директната линија до Кралското семејство и Хари, кога имотот и замокот преминаа во рацете на Сер Џорџ Боус, инаку претставник.

Неговата прва сопруга почина без деца, но втората роди едно дете, ќерка – Мери Боус – која се ожени со Џон Лејн, 9-тиот Ерл од Стратмор и Кингхорн, во 1767 година.

Џон Лејн го додаде презимет Боус на своето име – поради строгите услови за наследување на замокот Стрелам и околните имоти – и беше создадена династијата Боус-Лајн.

Пет генерации подоцна, Елизабет Боус-Лајн се омажи за војводата од Јорк, кој ќе стане Џорџ Шести.

Со текот на времето, Елизабета станала кралица мајка кога нејзината најголема ќерка стана кралица Елизабета Втора во 1952 година.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести