7 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

БИЛ ГЕЈТС НЕ СЕ ОТКАЖУВА: Еве како ќе се одвива планот за затемнување на сонцето

Проектот, кој е поддржан од коосновачот на „Microsoft“, Бил Гејтс, има за цел да ги запре климатските промени со ослободување на тон креда во прав во стратосферата, објави „Times“.

Според весникот, иницијативата, финансирана од приватни донатори, вклучително и коосновачот на „Microsoft“, ќе биде првиот сериозен обид да се запрат климатските промени со затемнување на сонцето.

Во основа, научниците ќе се обидат да ослободат прашина од креда во атмосферата, со надеж дека ќе создадат „чадор“ што ќе одбие некои сончеви зраци, ќе ги пренасочи во вселената и ќе ги угаси оние што минуваат, со што ќе се спречи нашата планета да се затоплува.

Ова лето, поточно во јуни, научниците планираат да лансираат голем балон со два килограми креда во прав над шведскиот град Кируна, а потоа да го распрснат.

Истражувачите потоа ќе следат како делува во атмосферата. Оваа информација ќе се искористи за да се извршат симулациони тестови за да се види дали зголемувањето на количината на креда во прав ќе помогне во решавањето на проблемот со климатските промени.

Научниците кои стојат зад проектот беа инспирирани од вулканска ерупција во 1991 година на Филипините. Потоа, планината Пинатубо испушти огромен облак од пепел кој содржеше милиони честички на сулфур диоксид, кои потоа се групираа во капки сулфурна киселина кои беа во воздухот повеќе од една година, блокирајќи ги сончевите зраци. Научниците тврдат дека температурата на глобално ниво паднала за 0,5 степени Целзиусови поради тоа.

И покрај неговата популарност, проектот предизвика загриженост кај научната заедница. Критичарите велат дека иницијативата не го решава главниот виновник за климатските промени – загадувањето – и дека политичарите ќе бидат изговор за неприфаќање на мерките за штедење.

Други истакнуваат дека самата идеја е доста опасна.

Сер Дејвид Кинг од универзитетот во Кембриџ изјави за Тајмс дека техниката треба да биде забранета, бидејќи може да биде погубна во временските услови на начини на кои никој не може да предвиди. Кинг инсистира на тоа дека податоците за потенцијалниот ефект на „чадор“ треба да се собираат со други техники.

Научниците кои стојат зад проектот уверија дека малата количина креда што планираат да ја исфрлат овој јуни нема да создаде никаков проблем и нагласуваат дека нивната идеја е опција што може да се користи заедно со други мерки.

  • Од моја перспектива, сериозно истражување за тоа кои се нејзините ризици и колку добро би можело да работи, им овозможува на следната генерација подобри информации за да донесат одлука, изјави за „Times“ Дејвид Кејт, член на истражувачкиот тим, додавајќи дека проектот може да купете малку време во светот обидувајќи се да го решите проблемот со климатските промени.

Бил Гејтс, кој донираше околу 50 милијарди долари за разни добротворни организации, смета дека климатските промени се еден од најголемите проблеми со кои се соочува човештвото и предводеше неколку иницијативи за истражување и развој на зелената енергија.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести