10 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

ЊУЈОРК НА ПОСЕБЕН НАЧИН ОДДАДЕ ПОЧИТ НА ЖРТВИТЕ ОД КОВИД-19

Помина една година откако пандемијата значително го промени нашиот секојдневен живот и луѓето мораа да се навикнат на новите услови. За жал, коронавирусот не само што влијаеше негативно на приходите и на менталното здравје, туку и многумина подлегнаа на подмолната болест. Њујорк одлучи да му оддаде почит на споменот на жртвите на Ковид-19 и организираше спектакуларен настан што го осветли мостот Бруклин со лицата на мртвите.

Точно една година по објавувањето на првата жртва на ковид-19, американскиот град Њујорк организираше меморијален ден за жртвите на корона вирусот. Вечерната церемонија на брегот на Бруклин им оддаде почит на околу 30.000 жители кои подлегнаа на болеста од март минатата година. Настанот започна со настап на Њујоршката филхармонија, а во текот на вечерта, на најпознатиот мост во Њујорк беа прикажани фотографии од починатите.

Njujork, Bruklin, most, godišnjica

„Доаѓаме денес да се присетиме на многумина што никогаш не сме ги сретнале и не смееме да ги заборавиме“, рече рабинот Џозеф Потасник. Говор даде и извршниот потпретседател на Њујоршкиот рабински совет Каролина, Хуарез Хернандез, чиј татко почина од Ковид-19 во април, човек кој дошол во Њујорк од Мексико за да работи за подобар живот, нашол работа како заварувач и станал голем обожавател на спортските тимови во Њујорк.

Како и другите луѓе во Њујорк и низ целиот свет, Хуарез Хернандез не можел да го види својот татко кога починал. За време на програмата, тој се присети на моментот кога неговиот татко бил пренесен во посебен дел од болницата. „Не сакав да го гушнам за збогум, па само му реков:„ Се гледаме подоцна “. До ден денес жалам што не го гушнав тогаш, бидејќи никогаш повеќе не го видов лично “, рече синот на починатиот Њујорчанец.

Видно емотивниот градоначалник Бил де Блазио го нарече бројот на жртви во градот „број што тешко можеме да го замислиме“, истакнувајќи дека бројот е поголем од бројот на изгубени Њујорчани за време на Втората светска војна, Виетнамската војна, Кулите близначки и ураганите заедно. Иако загубите беа поразителни, додаде тој, “Приказната за сите што изгубивме продолжува. Колку повеќе придонесуваат за она што го создаваат, љубовта што ја дадоа продолжува”.

Njujork, Bruklin, most, godišnjica

Многу од првите жители кои ги изгубија своите најблиски како резултат на пандемијата, сфатија дека корона вирусот веќе не е само далечна закана.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести