10 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Германија планира да го продолжи заклучувањето поради сузбивање на пандемијата COVID-19

Германија планира да го продолжи заклучувањето поради сузбивање на пандемијата COVID-19 на петти месец откако стапката на инфекција го надмина нивото што се заканува да ги преоптовари болници, се вели во нацрт-документот подготвен од канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел, до кој Ројтерс имаше пристап.

Препораката е содржана во нацртот подготвен од кабинетот на Ангела Меркел пред утрешната видео-конференција на регионалните и националните лидери, на која ќе се разговара за следната рунда мерки за решавање на пандемијата.

На нивниот последен состанок на почетокот на овој месец, водачите се согласија на претпазливо отворање, надминувајќи ги приговорите на канцеларката, според кои неколку заразни варијанти го отежнуваат контролата на пандемијата.

Институтот за инфективни болести Роберт Кох објави дека бројот на случаи на 100 000 жители во текот на неделата е 103,9, над прагот од 100 на кои одделенијата за интензивна нега ќе започнат да остануваат без капацитет.

Нацртот вели дека заклучувањето треба да продолжи до 18 април и дека ќе се применат „сопирачката за итни случаи“ договорени на последниот состанок.

Најновиот нацрт, исто така, ќе ги заостри обврските за компаниите – оние кои не можат да им понудат на вработените можност да работат од дома, ќе мора да им обезбедат еден COVID тест неделно или два ако има доволно залихи.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести