11 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Ерупција на вулкан во близина на Рекјавик се случи синоќа (ВИДЕО)

Ерупција на вулкан во близина на Рекјавик се случила синоќа, потврдил сеизмолог од Исланд. Последите неколку недели во Исланд се регистрирани над 50.000 земјотреси, што е можно да ја предизвикале активноста на вулканот.

Ерупцијата била во ненаселено подрачје, па најверојатно лавата нема да предизвика значајни проблеми. Се очекува ерупцијата да трае од неколку дена до неколку недели

Видир Реинисон од Цивилната заштита истакнал дека оваа ерупција е прва на ова подрачје од 12-тиот век.

Активното подрачје се наоѓа на 30 километри од главниот град Рекјавик.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести