7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Британскиот таблоид „The Sun“ ангажирал истражител да ги ископа сите „валкани алишта“ за војвотката од Сасекс и нејзините блиски пријатели и соработници

Британскиот таблоид „The Sun“ ангажирал истражител да ги ископа сите „валкани алишта“ за војвотката од Сасекс и нејзините блиски пријатели и соработници

Само што се појавија докази дека британските таблоиди водат немилосрдна војна против 39-годишната Меган Маркл, како што таа тврдеше во големото интервју што неодамна го спроведе со легендарната водителка Опра Винфри. Имено, откриено е дека таблоидот „The Sun“ ангажирал приватен истражител да ги шпионира Меган Маркл и нејзиното семејство веднаш штом во 2016 година се дозна дека таа е во врска со Хари, пренесува Harpes’s Bazaar. Тој бил платен да ископа бројни податоци не само за неа, туку и за нејзиниот поранешен сопруг, пријатели, соработници, а тој користел и незаконски методи. Откритието беше објавено деновиве од страна на Byline Investigates – здружение на независни новинари финансирано од донации на читателите и има задача да открива нелегални методи за собирање информации што ги користат британските таблоиди.

Meghan Markle kod Oprah Winfrey

Истражителот му ја доставил на таблоидот домашната адреса на Меган Маркл, нејзиниот број на мобилен телефон, нејзиниот број на социјално осигурување, регистрација на автомобил и тие му платиле 2.055 долари само за оваа услуга. Но, тој собрал и многу други информации и наскоро откако го доставил досието на Меган од 90 страници до таблоидот, тие започнаа да објавуваат ексклузивни, критички текстови за неа, но и првото во низата платени интервјуа со нејзината полусестра Саманта. Портпаролот на Хари и Меган изјави за ова откритие дека парот е благодарен што излезе на виделина.

Meghan Markle

‘Војводата и војвотката од Сасекс денес сметаат дека е важен момент за медиумската индустрија и општеството како целина, бидејќи овој извештај на„ Byline Investigates “покажа дека предаторските практики сè уште се актуелни, предизвикувајќи непоправлива штета на кралското семејство. Тие се благодарни на оние кои работат во медиумите и кои ги поддржуваат новинарските вредности што се потребни сега повеќе од кога било “, напиша во своето соопштение.

Meghan Markle

Од ,,The Sun“ се бранеа дека не знаеле дека нивниот истражувач користел нелегални методи при собирањето податоци, бидејќи откривањето на приватни телефонски броеви и броеви на осигурување се третира како кривично дело. Приватниот истражител, познат како Даниел „Дано“ Портли-Хенкс, за Њујорк Тајмс изјави дека е невозможно уредниците на таблоидот да не знаат што прави, а доказ за тоа е и фактот дека принцот Хари во 2019. година покрена тужба против овој таблоид за нелегално собирање податоци.

Meghan Markle

Истражителот рече дека благодарение на неговите откритија, ,,The Sun“ дошле и до таткото на Меган, Томас Маркл, на кого му платиле да ја клевети својата ќерка и нејзината репутација во своите изјави. Исто така призна дека откривањето на лични податоци е кршење на законот затоа што може да се добие само ако се поведе граѓанска или кривична постапка против тоа лице.

princ Harry

Од „The Sun“добив документ што морав да го потпишам во кој се вели дека нема да користам незаконски методи за лоцирање на луѓе или за проверка на нивното минато. Но, после тоа, нивните новинари со значително намигнување ми рекоа: „Ако сакате да ја задржите оваа работа, продолжете да го правите она што го работевте“, призал истражителот

Meghan Markle

Портли-Хенкс исто така рече дека жали за своите постапки и дека е подготвен да разговара со адвокатите на Хари и Меган. Тој исто така се извини на кралското семејство.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести