6 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Кинеската влада ќе ја ограничи употребата на електрични возила Tesla меѓу припадниците на војската и останатите државни служби

Кинеската влада ќе ја ограничи употребата на електрични возила Tesla меѓу припадниците на војската и останатите државни служби.

Причината е што тие се загрижени дека на овој начин ги шпионираат, објави „Wallstreet Journal“, повикувајќи се на извори информирани во сторијата.

Според извештајот, Пекинг е загрижен дека автомобилите Tesla можат да бидат извор на протекување на информации, откако владиниот преглед откри дека сензорите на возилата можат да ја сликаат животната средина и потенцијално да ги испратат назад во САД. Дополнително, Tesla е во можност да добие информации за своите возачи, додаваат извори, како што објави „Teletraider“.

Кинеската влада, наводно, започнала да ги информира секторите да им забранат на вработените да користат автомобили Tesla, особено оние кои работат во чувствителна индустрија.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести