7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Трамп загуби дури 700 милиони долари за неговиот четиригодишен мандат

Богатството на поранешниот американски претседател Доналд Трамп за време на неговиот четиригодишен мандат е намалено за околу 700 милиони долари на 2,3 милијарди, според Блумберговиот индекс на милијардери, пренесува BBC.

Пандемија на корона вирус го погоди Трамп бидејќи неговите канцелариски згради и десетина хотели и одморалишта претрпеа загуба на приход. Падот го забележаа и неговите авиони и терени за голф, кои ги има 19.

Трамп во моментов е цел на финансиска истрага на неговата деловна империја.

Блумберг ги анализираше деловните записи на почетокот и крајот на мандатот на Трамп за да ги пресмета движењата на богатството во изминатите четири години. Вредноста на неговите главни трговски недвижнини се проценува дека паднала за 26 проценти.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести