10 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Тврдење на англиски експерт е повторно хит на интернет: Да преживееше Југославија, ќе беше светска сила! (фото/видео)

Што ќе се случеше ако Југославија преживееше? Сигурно е дека светот денес би бил сосема поинакво место.

Foto: Facebook

За почеток, поради присуството на Движењето на неврзаните, Европската унија би била далеку послаба и помалку влијателна во светот. Цела Европа ќе се собереше во Белград, а оттаму кон шесте републики кои денес се борат околу трошките од Брисел – пишува Фил Батлер во својот авторски текст.

Сите сме свесни за два „факти“. Прво, Југославија се распадна поради мешањето на Западот, кој не сакаше да има силна и моќна земја во срцето на Европа. Второ, Југославија никогаш немаше да се распадне ако југословенските народи не носеа семе на распаѓање, да не беа плодна почва за пропаст. Имајќи ги предвид овие две работи, решивме да ви ги пренесеме најинтересните делови од текстот на авторот.Фил Батлер, британски експерт за источна Европа.

Foto: Printscreen/YouTube

Ние веруваме дека многу пасуси ќе ве изненадат, а некои ќе ве воодушеват поради „што би било кога би било“. Многумина од вас, кои живееле во поранешна Југославија, може да затворат очи и да плачат затоа што ќе сфатат дека изгубиле многу повеќе од обична држава. Ја изгубија светлата иднина што можеше да биде.

Foto: Printscreen/YouTube

„Во алтернативниот универзум, што ќе се случеше доколку Југославија сè уште постоеше? Во овој клучен момент од историјата денес, апсолутно е потребно да се справиме со настаните од последните 25 години, а Југославија и западната интервенција во неа може да бидат најдоброто место за почеток. Можете ли да замислите Европа во која Југославија е една од најважните играчи? Јас можам. Југославија беше всушност еден од најголемите културни и човечки експерименти во историјата.

Foto: Printscreen/YouTube

Формирана на границата на поранешната австро-унгарска монархија и Отоманската империја, Југославија ги обедини народите од двата културни круга на начин што не е виден од времето на Александар Велики. Експериментот траеше нешто повеќе од половина век, а идејата беше да се создаде единствена држава за сите јужнословенски народи. Иако Југославија беше делумно геостратешки проект на Велика Британија и Франција насочен кон спречување на Германија, тоа беше во основа разумна и праведна идеја. Одредбите од Декларацијата од Крф предвидуваа создавање уставна монархија слична на Англија, овој проект сепак ветуваше Војната, политичките махинации, внатрешните и надворешните притисоци се зголемија врз оваа растечка светска моќ, и како што обично се случува во ваквите експерименти, авторитарното владеење стана неопходно, па дури и пожелно.

Foto: Profimedia

Кога дојде на власт националниот херој, диктатор и глобални „познати личности“, Јосип Броз Тито, Југославија излезе на светската сцена со полн капацитет. Неговата улога во основањето на Движењето на неврзаните беше и дарежлива и исклучително важна, особено за самите народи на Југославија; на крајот на краиштата, неговите темели беа поставени во Белград во 1961 година.

Foto: Profimedia

Кога од оваа перспектива ќе се погледне распадот на Југославија, може да се види геостратегиското размислување на Вашингтон и никому не му требаат институти за тинк-тенк за да разберат зошто претседателот Бил Клинтон чекаше 1995 година да интервенира во Босна. Клинтон всушност водеше само политика на дестабилизација на југословенскиот социјализам, основана од неговиот претходник Џорџ Буш постариот, на Косово таа се бореше рамо до рамо со ОВК.

Foto: Printscreen/YouTube

Приказната за Французин кој обучувал припадници на Атлантската бригада потсетува на она што се случуваше во Украина, Либија и Сирија во последните години. Можете да ги видите моделите што нè водат кон вистината: ужасни полиња на смртта во легитимната држава Југославија, инвеститори кои го крадат минатото, дамки на рацете на американските претседатели, британски лордови и неонацистички германски индустријалци.

Југославија стана шаблон за Авганистан, Ирак, Арапската пролет и Украина. Приказната за геноцидот во име на демократијата е премногу одвратна за да може да се зборува. Повеќето луѓе во овие народи биле однесени 200 години наназад, во еден вид средновековно постоење без надеж. Единствениот излез за поранешните Југословени денес е, се разбира, во ЕУ и НАТО.Секако, во конфликтот во Косово, двете страни извршија злосторства, како и на други места во југословенските војни. Тоа не е суштината на она за што зборувам, туку тоталноста на катастрофата.

Како прво, народите од поранешна Југославија веќе го немаат својот вистински глас. Второ, распаѓањето на таа нација доведе до смрт и прогон на милиони луѓе. Тоа е друга приказна. Мојата „фантазија“ за Југославија треба да ми ги отвори очите.

Факт е дека по Втората светска војна, социјалистичка Југославија стана европска успешна приказна. Помеѓу 1960 и 1980 година, земјата го доживеа можеби најживиот економски и социјален раст во светот: пристоен животен стандард, бесплатна здравствена заштита и образование, загарантирано право на работа, едномесечно платено отсуство, стапка на писменост над 90 проценти и животен век од 72 години.

Колку што знам, ниту една од новоформираните балкански држави не може да се пофали ниту со половина од таквиот просперитет. Тоа беше просперитет бидејќи западните интересни групи сакаа да ја уништат Југославија. Сите народи на Југославија исто така уживаа во бесплатно сместување и поевтин јавен превоз и комунални услуги. Непрофитните компании беа исто така во јавни раце, што повторно не одговараше на западните демократии.На таа земја не и беше дозволено да се натпреварува со Германија, Франција и особено не со Велика Британија, а банкарите од Лондон и Луксембург не можеа да извлечат милијарди од социјалистичкиот систем. Југославија мораше да умре.

Мајкл Паренти – наградуван автор и политички научник, визитинг-професор на Институтот за политички студии во Вашингтон – опиша каква е целта на Америка во однос на Југославија: да го претвори југословенскиот простор во простор на Трет свет што не би можел да оди разбиена економија, со природни ресурси кои се целосно отворени за мултинационалните корпорации (особено Косово богато со минерали). Исто така, целта беше Југославија да се претвори во простор во кој живеат населени сиромашни, но писмени и обучени луѓе кои ќе мораат да работат за малку пари и кои на тој начин ќе доведат до пад на платите во Западна Европа. И уште нешто: целта беше да се скрши нафтената индустрија, рударството, автомобилската индустрија и ѓубривата, како и низа други полесни индустрии, така што тие не можат да се натпреваруваат со постојните западни производители.

На Балканот, Западот ги демонизираше Србите, во либискиот полковник Гадафи, во Сирија сега Асад, а моделот оди на Владимир Путин како најголем трофеј досега. Тоа е светот во кој живееме во моментот. Со моќта на заспаните американски граѓани кои глупаво се дрогираат од безвредните трикови и кучиња на супер-капитализмот: тирани го заземаат светот.

Но, што ќе се случеше ако Југославија преживееше? Што ако преживееше тој голем етнички и социјалистички експеримент? Сигурно е дека светот денес би бил сосема поинакво место.За почеток, поради присуството на Движењето на неврзаните, Европската унија би била далеку послаба и помалку влијателна во светот. Цела Европа ќе се собере кон Белград, и оттаму во шесте републики кои денес се борат за трошки од Брисел.

Во 1991 година, Југославија беше 24-та во светот според БДП. Босна и Херцеговина денес е 112-та и ситуацијата се влошува. Хрватска има 76 години, иако „Блумберг“ неодамна ја стави на списокот на десетте најлоши во светот. Македонија е 130. Црна Гора е 149. Словенија е 81 година. Србија е 87 година и се чини дека е постабилна од сите други.

Од лична перспектива, се сеќавам на тој просперитетен момент на поранешна Југославија, Зимските олимписки игри во Сараево во 1984 година. Тоа беа првите зимски игри што се одржаа во комунистичка земја и факелот тргна од Дубровник, преку Сплит, jубjана, Загреб и многу југословенски градови, сè додека не дојде во Сараево. Се сеќавам на маскотата Вучко, дела на словенечкиот сликар Јоже Тробек, кои поради некоја причина се врежани во моето сеќавање. Таа мала волчица ги претставуваше овие балкански народи. Волците играат важна улога во југословенските бајки, тие се олицетворение на храброста и силата и ја симболизираат зимата.

Сега размислувам што би освоил тој храбар и силен народ на Југославија, ако странците не се мешаа во нивната судбина. Но, таа нација ја нема засекогаш “.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести