7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

СУПЕР БАБИЧКА ОД БАЛКАНОТ Е ВИСТИНСКИ ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: На 92 години цепи дрва, трча, скока огради.. (видео)

Баба Иванка Кљајевиќ (92) од селото Блишково во Црна Гора е можеби највиталната баба на Балканот. Иако има повеќе од деведесет години, напорната работа не и е туѓа, па може да потрча, и тоа многу брзо.

Во десеттата деценија од својот живот, вели дека се одмара со предење на волна и плетење на чорапи, пишува Вијести. Баба Иванка има ќерка, три сина, дванаесет внуци и три правнуци. Сепак, колку и да и помагаат, сака да работи со свои раце дури и во старите години.

– Сите работат, сите ми помагаат, ама најдобро сама си ги работам работите. Дали е пајажина, дали е прашина, колку што можам средувам. Фала му на Бога – вели оваа феноменална баба.

Најмногу е горда на своите внуци, атлетски шампиони, чии бројни медали и пехари гордо ги чува. Ги има десетици.

Во текот на летото таа го чува добитокот. Децата ја посетуваат и заминуваат.

– Доаѓаат на ден, два и си одат. Сега го намалив бројот на крави – вели баба Иванка.

Сепак, нејзината најголема радост е кога ќе ги собере сите во текот на летото.

– Ги образував децата, не, но сум паметна. Знам да пишувам, но кирилица, латиница не знам. Знам математика во главата, но не знам со молив – вели Иванка.

Таа е толку брза што дури и камерата едвај ја фаќа… На 92 сама работи со дрва и сено, што е доказ дека сè уште може да работи.

– Животот беше малку трнлив, но фала му на Бога, живеевме. Жнеевме жито, чувавме овци- вели баба Иванка.

Според неа важно е да го имате вистинскиот човек покрај вас, кој ќе ја почитува својата сопруга, и вели дека тој е домаќин.

– Кај мене беше така – вели Иванка.

Додава дека кога ќе се разболе комшиите и помагаат.

–  Се борам колку што можам. Сè минува, па одам да берам и печурки. Една година зедов 500 евра, но тоа беше пред десетина години – вели баба Иванка.

Таа се грижи за имотот и куќата со толкаво спокојство како да сè уште не влегла во петтата деценија од нејзиниот живот.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести