6 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

СТРАШНО: Полицаец за време на грабеж застрелал бебе во главата! (ФОТО)

Мајка на едногодишно момче од Хјустон, кое се бори за живот на интензивна нега, откако полицаец го застрелал во главата, вели дека планира да ја тужи полицијата. Нејзиното дете беше повредено во пукањето кога припадник на полицијата отвори оган кон вооружен маж кој се наоѓал во близина.

Леџенд Смолс е на интензивна нега каде се опоравува од прострелна рана, пренесуваат американските медиуми.

  • Моето бебе не заслужи да биде застрелано, особено не од полицаец – рече мајката на момчето Деиша Смолс (19).

Бидејќи се Афроамериканци, мајката вели дека пукањето можеби било расно мотивирано затоа што, како што тврди, „полицијата прво пука, а потоа поставува прашања“ кога станува збор за Афроамериканците.

Според неа, фрагменти од куршумот останале во мозокот на нејзиниот син, додека дел од черепот бил отстранет по пукањето на 3 март во Хјустон.

Деиша била во автомобилот на бензинската пумпа со нејзиниот син на задното седиште, кога вооружен маж, бегајќи од полицијата по обидот за грабеж, се обидел да ја извлече од возилото. Полициски службеник отворил оган, го убил осомничениот но и го ранил нејзиниот син.

  • Тие знаеја дека е во автомобилот, но сепак пукаа, изјави нејзиниот адвокат Бен Крамп.

Таа планира да покрене тужба против полицијата.

Началникот на полицијата во Хјустон, Арт Акеведо во изјавата рече дека „се надева и се моли за целосно и брзо закрепнување на момчето“, додавајќи дека инцидентот се испитува

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести