10 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

СТРАШНО: Дури 240 педофили од клубови нападнале млади фудбалери, a 700 се жртви на сексуално насилство!

Застрашувачки податоци за педофилија ја преплавија Англија! Извештај на 710 страници заснован на независно истражување обезбедува податоци дека во периодот од 1970 до 2005 година, во клубовите биле регистрирани над 240 осомничени за сексуално злоставување, а најмалку 692 лица биле нападнати од предатори.

За жал, мал број од нив зборуваа и отворено сведочеа за тоа. Најголемиот пропуст, наводно, бил направен помеѓу 1995 и 2000 година, кога локалната фудбалска асоцијација (ФА) одбила да воведе мерки за заштита на малолетници, па дури и не успеа да суспендира двајца напаѓачи за кои имало конкретни докази.

Недоволно развиената стратегија за заштита од педофилија и најголемиот недостаток на разбирање за проблемот од страна на клубовите, се главните причини зошто не се преземени повеќе конкретни чекори, смета Клајд Шелдон, авторот на извештајот.

Најморничав пример е поранешниот менаџер на Манчестер Сити и Кру, Бери Бенел, кој во повеќе наврати беше осудуван на затворски казни за силување на околу 50 момчиња. Тој беше ослободен во 2003 година, а ФА тогаш ја пропушти можноста да му изрече доживотна забрана за играње фудбал.

Така, според Шелдон, таа ги изложила на ризик малолетниците. Под притисок на нови докази, Бенел доби втора пресуда во 2018 година, со која беше ставен во затвор 30 години!

Според Шелдон, Манчестер Сити останал без вистинска реакција и истрага во 80-тите, кога луѓето почнале да зборуваат за постапките на Бенел, особено кога многу момчиња останале во неговата куќа без причина. И таму се случиле силувањата.

Слично беше и во периодот кога овој напаѓач беше тренер на помладите категории во клубот Кру. Иако се зборуваше за неговата чудна сексуална ориентација, немаше конкретни докази, а клубот беше пасивен.

На пример, Челси го прикриваше случајот на еден млад играч во 1975 година кој пријавил злоупотреба од скаутот Еди Хит, а Астон Вила претходно требаше да пријави злоупотреба на фудбалери од Тед Ленгфорд во 1989 година.

Њукасл исто така не реагираше на време, иако се посомневаше во тренерот Џорџ Ормонд, како и во Саутемптон со случајот на тренерот Боб Хигинс, кој е во затвор за педофилија.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести