7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Дали iPhone 12 има дефект во квалитетот на изработка?

Apple беше претставен во октомври минатата година и наскоро потоа лансираше четири нови модели на iPhone 12 со освежен дизајн и 5G поддршка. Пет месеци подоцна, сопствениците на тој основен модел на iPhone 12 беа лути заради дефектот што навистина не го очекуваа од телефонот на Apple.

Серијата iPhone 12 донесе еден вид ретро дизајн, сличен на оној што го носат моделите iPhone 4, 4s, 5 и 5s, но освежен со нови OLED екрани низ предната страна.

Главната карактеристика на овој нов и стар дизајн се рамните рабови што го прават iPhone 12 елегантен за гледање, но и побезбеден во раката.

Додека iPhone 12 Pro и Pro Max имаат таква рамна рамка од не’рѓосувачки челик, iPhone 12 и iPhone 12 mini доаѓаат со рамка направена од алуминиум. Оваа алуминиумска има мат финиш и боја на футролата.

Сепак, излегува дека токму тоа е проблемот, за кој сега известуваат некои разочарани сопственици на моделот iPhone 12.

Промена на бојата на iPhone 12
Имено, се чини дека бојата на таа рамка избледува со текот на времето, па iPhone 12 веќе не изгледа толку премиум 5 месеци подоцна. Производите ЦРВЕНИ црвени модели на iPhone 12 се чини дека се најпогодени.

На форумот за поддршка на Apple има многу сопственици на iPhone 11, кои се жалат на слични проблеми. Постојат шпекулации за причините, па некои сметаат дека промена на бојата се јавува како резултат на процесот на боење и изложеност на УВ зрачење.

Дали ова е системски дефект во квалитетот на изработката или само спорадични случаи, можеби поврзани со една од производните серии, сè уште не е целосно јасно.

Во секој случај, се чека официјална реакција на Apple за овие проблеми.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести