8 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Тајниот план на Тито за Југославија за кој знаеле само неколку луѓе

Некои делови на Италија, Австрија, Бугарија, Грција, цела Албанија би биле вклучени во таа земја …

Многумина сè уште ја паметат Југославија со носталгија, верувајќи дека тогаш животот бил безгрижен и побезбеден, додека други веруваат дека СФРЈ била вештачка творба што насилно ги држела заедно нациите и заедниците кои се многу културолошки, религиозно и етнички различни. Како и да е, којзнае каква ќе беше судбината на Југославија, ако по некоја случајност, јавно се реализираше малку познатиот план на Јосип Броз Тито. Некои историчари веруваат дека Тито сакал уште територијално поголема и помоќна Југославија, која би била не само регионална, туку и светска сила. Историчарката Сабрина Рамет рече дека СФРЈ под Тито сака да создаде цела Југославија, која ќе ги опфати пограничните области околу Југославија: Грција, Тракија, Албанија, Бугарија, барем еден дел од австриска Корушка, како и целата италијанска провинција Фриули-Јулиска краина.

Меѓу поддржувачите на планот за ширење на југословенската идеја беа монархисти и републиканци во периодот пред создавањето на Југославија во 1918 година. Сабина Рамет се повикува и на изјавата на политичарот Светозар Прибишевиќ дека Југославија треба да се протега „од Соча до Солун“. Можеби најнеобичната идеја од оваа мапа е дека Бугарија и Албанија се наведени како дел од Југославија. Сепак, се наведува дека политичкото движење „Звено“ во Бугарија ја поддржа идејата за вклучување на Бугарија и Албанија во заедничката држава на Јужните Словени. Движењето учествуваше во државен удар во Бугарија во 1934 година. Тие бараа сојуз со Франција и вклучување на Бугарија во Југославија. Дури и британската влада за време на Втората светска војна ја поддржа идејата за создавање на Голема Југославија, како одговор на приемот на Бугарија во силите на оската. По Втората светска војна, Тито објави дека Југославија бара права на Трст и цела Корушка, вклучително и австриска Корушка: „Ја ослободивме Корушка, но меѓународните услови беа такви што моравме да ја напуштиме привремено. Корушка е наша и ќе се бориме за тоа. “Ако, случајно, се случеше ова неверојатно сценарио, Југославија ќе се протегаше од Клагенфурт до Истанбул.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести