10 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

Еве зошто е добро да се будите секој ден во исто време

Експертите за спиење ве советуваат да станувате во исто време секое утро, без оглед кога одите на спиење и дали работите или не, бидејќи тоа е одлично за менталното и физичкото здравје, а со тоа и за задоволството од животот воопшто.

Ако се будите рано на работа цела недела, разбудете се во исто време и за време на викендите кога не работите – ќе се чувствувате многу подобро, поенергично и позадоволно отколку да спиете долго време.

Добро е, велат тие, да имате уште неколку рутини, кои се поврзани со будење наутро и помагање да се започне денот со добра енергија, на пример, туширање или медитација.

Луѓето кои се будат во исто време се посреќни
Времето кога ќе се разбудите секое утро може да биде исто толку важно како и времето кога ќе легнете претходната вечер, покажува истражувањето спроведено на повеќе од 1.000 луѓе спроведено од веб-порталот „Mattress Inquirer“.

Поединци, кои се будат строго во исто време, се позадоволни во сите аспекти на животот од луѓето кои некогаш се будат порано, а понекогаш и подоцна, и ја немаат таа рутина.
Луѓето со навика да се будат истовремено биле 13% посреќни со својот личен живот, 45% позадоволни од финансиската состојба и 42% повеќе исполнети со работата што ја работат. Всушност, тие навеле дека нивните животи се доста избалансирани, според истражувањето.

Продуктивноста и задоволството од работата се поверојатно
Рутината е нешто што е пријатно за некои луѓе затоа што им дава чувство на сигурност, тоа е ритуал на кој може да се потпрат, нешто предвидливо и познато. За таквите лица, кршењето рутина може да го наруши целиот ден.

За другите, станувањето во исто време секој ден е нешто што им овозможува покорисни часови во текот на денот. Некои истражувања сугерираат дека раното будење во исто време може да биде клучот за супериорна продуктивност, што би објаснило зошто лицата кои имаат навика често се позадоволни од нивната финансиска и деловна состојба.

Оваа навика е добра за физичкото и менталното здравје
Неправилниот распоред на спиење и будење може да му наштети на телото со намалување на количината на добар холестерол, зголемување на телесните масти и факторите на ризик за дијабетес и срцеви заболувања, покажа истражувањето.

Исто така, не е добро за менталното здравје. На пример, запомнете колку пати едвај чекавте за викенд и решивте да „спиете до пладне“, но после тој долг сон цел ден се чувствувавте како „да ве прегази воз“. Не вреди …

Телото се навикнува на рутината што ја имате во текот на неделата, а за викендот таа рутина ја нарушувате, што пак влијаеше на почетокот на неделата, затоа што спиевте подолго овие два дена и повторно почнавте да станувате порано. Затоа, подобра идеја е да станете во исто време и за време на викендот, затоа искористете го тоа време за работи што ве исполнуваат со задоволство, пренесува mindbodygreen.com.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести