13 C
Skopje
петок, април 16, 2021
spot_img

Драма: Паднал дури 192 пати за возачка , па станал светски рекордер

Полјак на 50 години никако не може да положи за возачка досега паднал 192 пати во рок од 17 години што претставува рекорден број на обиди за добивање на возачка во Полска.

За да се добие возачка дозвола во Полска, кандидатите мора да положат теоретски испит пред да им биде дозволено да седнат зад воланот и да започнат со практичниот дел.

Нема ограничување на бројот на обиди. Стапката на луѓе кои поминуваат е обично помеѓу 50 и 60 проценти за теоретскиот испит, додека за практичниот дел е под 40 проценти.

Човек од Пјотрков Трибуналски, чие име не е објавено, се пријавил во автошколата пред скоро две децении. Според државната радио и телевизија ТВП, тој веќе потрошил 1.300 евра на следните. И покрај тоа, тој не сака да се откаже.

Тој не е единствениот кој паднал на испит толку многу пати. Во 2009 година, Јужнокореец положи  од 950-тиот обид.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести