8 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Главниот град на Норвешка ќе ги затвори сите средни училишта и ќе ги ограничи приватните посети на две лица до почетокот на април

Главниот град на Норвешка ќе ги затвори сите средни училишта и ќе ги ограничи приватните посети на две лица до почетокот на април, со цел да се бори против ширењето на вирусот корона, изјави денеска градоначалникот на Осло, Раимонд Јахансен.

Нордиската земја одржува една од најниските стапки на инфекции во Европа, но сега се соочува со трет бран на болести, според Ројтерс.

„Нема сомнение дека сега сме во третиот бран. „Овие мерки се во прилог на постојните и, накратко, ќе бидат најинвазивните мерки воведени во Осло од почетокот на пандемијата“, рече Јохансен на прес-конференција.

Градинките и основните училишта остануваат отворени, но областите од главниот град каде што е најголема инфекцијата ќе преминат на дигитално учење за постарите деца кои одат во основните училишта.

Во главниот град, каде доминира позаразната варијанта, за прв пат идентификувана во Велика Британија како Б.1.1.7, локалните власти ги затворија сите продавници, освен продавниците за храна и некои училишта и ограничија ресторани да служат храна за одземање.

Повеќето нови инфекции се јавуваат кај деца, соопштија властите.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести