10 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Германија привремено ја прекина вакцинацијата со вакцината „AstraZeneca“, откако откри седум случаи на тромбоза кај лица вакцинирани со вакцината

Германија привремено ја прекина вакцинацијата со вакцината „AstraZeneca“ против COVID-19 откако откри седум случаи на тромбоза кај лица вакцинирани со вакцината, изјави германскиот министер за здравство Јенс Спан.

  • Ова е многу ретко, рече Спан, осврнувајќи се на случаи на згрутчување на крвта во вените.
  • Досега се пријавени седум случаи на тромбоза на церебрална вена, од 1,6 милиони вакцинирани (со вакцина „AstraZeneca“) во Германија“, додаде тој.

Германското Министерство за здравство објави дека ја прекинува вакцинацијата со таа вакцина по препорака на надлежниот институт.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести