13 C
Skopje
петок, април 16, 2021
spot_img

Борис Џонсон ќе се посвети на одбраната на Фокланд и Гибралтар ако треба и со армијата

Борис Џонсон ќе се посвети на одбраната на Фокланд и Гибралтар со армијата, открија доверливи документи.

Како дел од историското интегрирано гледиште на премиерот за одбраната и надворешната политика, тој вети дека ќе ги искористи вооружените сили за заштита на Велика Британија и нејзините граѓани, вклучувајќи ја и неговата „одговорност за гарантирање на безбедноста на 14 прекуокеански територии“.

Документите што протекоа, во кои „The Telegraph“ имаше увид – стратегија на 100 страници под наслов „Глобална Британија во конкурентско доба“, опишуваат како ќе ги заштити прекуморските територии „со одвраќање и одбрана од државните и недржавните закани“.

Тој додаде дека вооружените сили „ќе ги спречат упадите во британските територијални води во близина на Гибралтар“ и „ќе одржат трајно присуство на Фокландските острови, Островот Асенсион и Британската територија на Индискиот Океан“.

Стратегијата исто така наведува дека ќе има „значителни инвестиции во областите на суверена база на Кипар“, што „ќе ја обезбеди нашата можност да придонесеме за безбедноста со сојузниците во источниот Медитеран“.

Ова ќе се смета за посветеност на суверенитетот на Фокланд и Гибралтар во време кога тензиите се високи.

Вековен спор околу Гибралтар
Неодамна, членовите на шпанската партија Вокс во парламентот на Андалузија го повикаа Мадрид да се откаже од договорот по Брегзит, кој го потпиша Велика Британија со Шпанија, бидејќи тие побараа Гибралтар „да се ослободи“ од Велика Британија.

Гибралтар е спорна точка меѓу Велика Британија и Шпанија со векови, бидејќи шпанските влади бараа заеднички суверенитет во последните неколку години. Шпанија редовно управува со воени бродови во територијалните води околу Гибралтар, што се смета за акт на агресија.

Минатата година, „The Telegraph“ откри дека Шпанија започнала тајна лоби-кампања за да ги принуди членовите на Конгресот на САД да го поддржат планот за одземање на ексклузивниот суверенитет на Гибралтар од Велика Британија неколку месеци по гласањето за Брегзит.

Ветувањето на Џонсон ќе биде добра вест за граѓаните на Фокланд, откако Аргентина минатата година ја обнови кампањата за тврдење на островите, со назначување министер за нив.

  • Велика Британија е далеку од напуштање на своите трансатлантски интереси. Тие се зајакнати и многу почитувани, заклучува изворот.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести