6 C
Skopje
недела, април 18, 2021
spot_img

Пресудата за браќата Мамиќ стана правосилна, тренерот на Динамо наскоро во затвор

Врховниот суд во Загреб ја потврди пресудата против браќата Мамиќ и фунционерот на ФК ДИнамо Дамир Врбановиќ со која тие се осудуваат на казна затвор поради финансиски малверазии во рамките на раководењето на клубот.

Процесот кој трае со години, ја имаше првата пресуда пред три години со која Здравко Мамиќ е осуден на шест и пол години, додека пак неговиот брат Зоран во моментов тренер на Динамо Загреб на четири.

Овие пресуди се потврден и правосилни што значи дека набргу Зоран Мамиќ би требало да се најде зад решетки. Како што е добро познато Здравко Мамиќ се наоѓа со години веќе во БИХ чиј што државјанин е и не е достапен на органите на прогонот во Хрватска.

sportmedia.mk

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести