10 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Главниот влез во Вишиот институт за здравство во Рим е оштетен од молотов коктел

Главниот влез во Вишиот институт за здравство во Рим е оштетен во пламенот што се развил откако непознати лица фрлиле запалив агенс, пренесува агенцијата Анса.

Полицијата го истражува случајот, но медиумите шпекулираат дека станува збор за акт на протест против новите антички мерки врз основа на кои поголемиот дел од Италија повторно е во карантин.

Институтот за здравство е најголемиот научен орган во здравствениот систем на земјата, а од почетокот на пандемијата COVID-19 следи, анализира и предлага анти-канцерогени мерки.

  • Непријателот е вирус, а не институциите кои се борат против инфекцијата, рече министерот за здравство Роберто Сперанца.

За разлика од првиот карантин, пред точно една година, кога граѓаните повеќе или помалку послушно и дисциплинирано ја прифаќаа потребната мерка за заклучување, сега чувствата на граѓаните се различни и мешани.

Весникот „Il Fato Сotidiano“ пишува за гнев, страв, незадоволство, протести и предавство.

Вчера, недела, ден пред новиот карантин, сите продавници, кои вообичаено не работат за време на викендите, беа отворени, вклучително и фризерници, берберници и салони за убавина, кои остануваат затворени во следните три недели на карантин.

Можете да одите на улица само за работа и во итни случаи, но секој излез од куќата мора да биде документиран со „самопрогласување“, кое полицијата ќе го провери доколку е потребно.

Во следните три недели нема посети на пријатели или роднини, спортот е дозволен само во границите на општината каде престојува, а рестораните и баровите остануваат затворени.

Полицискиот час останува во сила од 22 часот до 5 часот наутро следниот ден.

  • Едно е сигурно, овој пат нема да има пеење од прозорците и балконите за да се бодриме едни со други, заклучува весникот „Il Fato Сotidiano“!

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести