4 C
Skopje
петок, април 16, 2021
spot_img

ЕРУПЦИЈАТА НА ЕТНА СТИГНА ДУРИ ДО КИНА (ВИДЕО)

Можеби звучи како од колумна „Верувале или не“, но потврдено е дека ерупцијата на Етна на Сицилија стигна до Кина!

Тоа го потврди сликата на сателитот „Sentinel 5“, објавена на 8 март, а се однесува на ерупцијата што се случи на 4 март. Видеото покажува облак со соединение на сулфур диоксид кој стигнал до Кина. Додека Етна продолжува експлозивно да исфрла лава, гас и секаков вид материјал, за неколку дена ќе се видат нови ефекти во светот кои доаѓаат од вулканот Сицилија.

За три недели (16 февруари) од првата ерупција, проследена со седум до денес, експлозиите и ударите изгледаат спектакуларно за окото и увото, но тогаш има извештаи за оштетување на неизмерна големина, како облаци од пепел, закоравени камења од лава закопуваат населби, покриви, дворови, улици, пешачки патеки, паркови. Етна сега е реална опасност по животот, а не само за околните општини, бидејќи ветерот ги носи остатоците од исфрлениот материјал од вулканот многу далеку. Се бара вонредна состојба со цел да се помогне економски во огромната потреба на собирање и депонирање на пепелот и друг вулкански материјал.

https://www.youtube.com/watch?v=m_1DDfJkmng&ab_channel=AZANOFFICIAL

Веќе се создадени депозити за складирање на песок и закоравена лава, кои растат од ден на ден, а научникот и професор по геохемија и вулканологија Марко Викаро од Катанија објаснува дека магмата од последните недели на ерупцијата на Етна има многу значителен полнеж на гас што брзо паѓа на почвата и така не губи во количината на падот. Еруптивниот облак од лава достигна висина од 10.000 метри во една ерупција.

  • За разлика од честичките од пепел, таквиот гас може да патува до небото на другите континенти, дури и да стигне до стратосферата, бидејќи ветерот на екстремни височини го носи и се шири, и патува многу побрзо од оние на ниска надморска височина. Како резултат, облаците од вулканско потекло се во можност лесно да патуваат на други континенти, навидум многу далеку од нашиот. Новата маса веќе е над Грција – рече Викаро.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести