10 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

УЕФА му наложи на Лајпциг да му плати на Ливерпул 1.500.000 евра

Германски РБ Лајпциг треба да му исплати на Ливерпул компензација во висина од 1.500.000 евра поради тоа што го принуди англискиот шампион да се откаже од домаќинството и да го игра реваншот од осминафиналето на Лигата на шампионите против „биковите“ во Будимпешта. „Црвените“ победија на првиот меч со 2:0 и таа средба се одигра на „Пушкаш арена“. Причината за промената се мерките во Германија, според кои сите лица па и екипи кои доаѓаат од Обединетото Кралство да бидат подложени на двонеделен карантин.

Според „Билд“ УЕФА му наложила на Лајпциг да плати компензација на англискиот клуб, затоа што промената е извршена поради гостинскиот тим. Ливерпул нема да ја плати истата сума поради првиот меч затоа што „Црвените“ немаа проблем да патуваат до Германија и потоа да се вратат на Островот.

sportmedia.mk

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести