spot_img
11.8 C
Skopje
среда, октомври 5, 2022
spot_img

Топ седум плажи во Европа кои ве оставаат без зборови

Кога прават списоци со најубавите плажи во Европа, тие обично ги вклучуваат португалскиот Карвоеиро, розовата плажа Елафониси во Грција или Нотр Дам на францускиот Поркерол.

Исто така, постојат многу прекрасни плажи кои биле неправедно запоставени.

Ес Тренк, Мајорка

Со жива, која често достигнува 40 степени во термометарот, не е ни чудо што луѓе од целиот свет се насочуваат кон островот Мајорка. Или така беше пред пандемијата на коронавирусите. Ако патот ве однесе тука, посетете ја плажата Ес Тренк. Не можете да стигнете со автомобил, но верувајте ми, тоа ќе ви се исплати. Природниот брег е заштитен од изградба, а два километри бели песочни плажи нежно го бакнуваат морето. Секој што сака сенка ќе може да го најде во борова шума, каде што порано се криеле шверцери.

Форментера, Ибица

Западниот Медитеран крие многу убавини, а една од нив секако е островот Форментера. Честопати се нарекува помала сестра на островот Ибица. Форментера е совршено место за одмор, но исто така и вистинското место за оние кои бараат малку повеќе забава. Вреди да се посети црвената плажа Кала Саона, која е рај за нуркачите. И, ако ви здосади да се сместувате на плажа, секогаш можете да се возите со брод со семејството околу островот.

Арифана, Португалија

Со текот на годините, брановите на Атлантикот создадоа прекрасни, длабоко скриени заливи во карпите на Алгарве и создадоа едни од најубавите плажи во Европа. Арифана е релативно мала, оддалечена е само половина километар, но е рај за сурферите. Ако сте сурфер, дефинитивно ви препорачуваме да ги посетите заливите во северниот дел кога е можно. Дали сте повеќе заинтересирани за мирен одмор? Не грижете се, има и остатоци од мавритански урнатини и мали ресторани кои служат свежо фатени и подготвени специјалитети од морска храна.

Вуjагмени, Атина

Не можевме да издвоиме само една од многуте прекрасни плажи што ја опкружуваат Атина, затоа го издвоивме целиот брег. На неа ќе можете да најдете безброј скриени заливи каде што ќе можете да го натопите грчкото сонце. Само еден час возење западно од Вуjагмени е прекрасната плажа Тимари. Пливајте во совршено мирно море, а потоа освежете се во еден од многуте ресторани лоцирани покрај брегот.

Пинарело, Корзика

Со два километри бели песочни плажи галени од брановите, Пинарело во Корзика е едно од оние места што едноставно не сакате да ги напуштите. Плажата е опкружена со прекрасна борова шума што и дава посебен мирис.

Келебеклер Вадиси, Турција

Во превод, долината на пеперутките, до која се стигнува со брод или пеш по стрмна патека. Овој залив е една од најдобро чуваните турски тајни. Името го добила по тоа што е населена со дури 60 видови ретки пеперутки, кои до неодамна биле нејзините единствени жители. Ако сте од оние кои претпочитаат да ја истражуваат природата отколку да пливаат и да се сончаат, овој залив е вистинското место за вас. И кога ќе се уморите од истражување, можете да направите кратка прошетка во Азурното Море или под два мали водопада.

Кинанс Коув, Корнвол

Тешко дека некој може да ве убеди дека на британските острови има плажа што многу потсетува на плажите на Карибите, но тоа е сосема точно. Корнвол е богат со прекрасни плажи опкружени со зеленило, но се издвојува плажата Кинанс Коув. Сместено е на полуостровот гуштер и таа област е прогласена за област со исклучителна природна убавина. Златните песочни плажи се опкружени со прекрасно зеленило, чисто сино и со многу пештери за истражување.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести